O projekcie


Od 1 czerwca 2009 roku, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego realizuje Projekt "Jesienna SyMfonia serc-wrzesień miesi?cem SM", współfinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2009-2013.

FIO  logo Jesienna Symfonia Serc

SyMfonia Serc ogólnopolska kampania społeczna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia rozsianego

SM - Stwardnienie rozsiane. Nieuleczalna choroba, która może zaatakować każdego. Bez przyczyny. Bez ostrzeżenia. Choroba, o której powinno mówić się zawsze. Szczególnie zaś we wrześniu, miesiącu stwardnienia rozsianego w Polsce.

Już za kilka dni usłyszymy przesłanie najbardziej wyjątkowej symfonii na świecie - SyMfonii Serc, ogólnopolskiej kampanii społecznej, której celem jest zwrócenie uwagi na stwardnienie rozsiane (SM) - przewlekłą i postępującą chorobę układu nerwowego, atakującą najczęściej młodych ludzi pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.

- "W Polsce żyje między 45 a 60 tysięcy osób z SM i jest to jedna z największych grup chorych w całej Europie - mówi Izabela Czarnecka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. - Mimo to, w polskim społeczeństwie istnieje bardzo niski poziom wiedzy o tej chorobie i życiu z nią. Dlatego, już po raz drugi, PTSR zdecydowało się zorganizować ogólnopolską kampanię edukacyjną o problemach chorych, kruszącą bariery obojętności, z którymi na co dzień spotykają się ludzie dotknięci SM."

Kampania organizowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa nie tylko w zakresie samej choroby, choć badania pokazały, ze nie wszyscy potrafią rozszyfrować skrót SM, ale bardziej problemów, z jakimi zmagają się osoby na nią cierpiące. Organizatorzy nie chcą kształtować opinii publicznej, chcą raczej, byśmy zmienili spojrzenie Polaków na chorych na SM, których każdy z nas może spotkać w swoim otoczeniu. Byśmy widzieli w nich człowieka a nie chorobę.

Uroczysta inauguracja Kampanii Jesienna SyMfonia Serc będzie miała miejsce 2 września w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wezmą w niej udział politycy, artyści, sponsorzy, władze m.st. Warszawy, media, osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane oraz specjaliści z zakresu neurologii i SM.

13 września, na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się wielki festyn rodzinny, podczas którego będzie można zapoznać się z problemami osób cierpiących na SM, między innymi za pośrednictwem badania równowagi na platformie równoważno-stabilimetrycznej, badania koncentracji i pamięci, a także nauki zasad udzielania pierwszej pomocy. Aleksandra Socha, mistrzyni świata w szabli, kilkakrotnie w ciągu dnia zaprezentuje swoje umiejętności szermiercze, kilkudziesięciu motocyklistów, zabierze chętnych na przejazd po Warszawie, a Teatr Uliczny AKT wystąpi z przedstawieniem napisanym specjalnie dla Jesiennej SyMfonii Serc.

Kampania zakończy się 4 października na Zamku Królewskim w Warszawie, uroczystym koncertem w Sali Balowej. Będzie mu towarzyszyło rozdanie odznaczeń i dyplomów najbardziej zasłużonym dla propagowania wiedzy o SM osobom i firmom. W koncercie wystąpi Zofia Kilanowicz, jedna z najlepszych polskich sopranistek i znany pianista Waldemar Malicki. Kolejne osoby otrzymają wyjątkowe tytuły Honorowego Ambasadora SM przyznawane przez samych chorych a po raz pierwszy firmom i instytucjom wręczone zostaną odznaczenia "Serce Serc".

Jesiennej SyMfonii Serc towarzyszy kampania informacyjna. Znane osobistości, między innymi Aleksandra Socha i Andrzej Supron nagrali materiały dźwiękowe do radia, a w sieci Multikin obejrzymy spoty informacyjne poświecony SM. Przez cały wrzesień warszawiacy będą mogli jeździć specjalnie oznaczonym tramwajem z informacjami o stwardnieniu rozsianym.

Na potrzeby kampanii uruchomiona została również specjalna strona internetowa www.symfoniaserc.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat samej kampanii i organizowanych w jej ramach wydarzeń.Jesienną Symfonię Serc sponsorują


Polub nas na facebooku Polub nas na facebooku